Pelczné Gáll Ildikó, fideszes európai parlamenti képviselő szerint meg fog bukni az uniós menekültügyi kvótarendszer, és minden államban határozottabbá válik a migránsokkal kapcsolatos rendőri fellépés.
A politikus a Kossuth rádió csütörtök reggeli műsorában azt mondta, hogy azért nem állja meg a helyét a mostani helyzet és az 1956-os magyar menekültek befogadása közötti párhuzam, mert akkor egyetlen nyugatra érkező sem azzal kezdte új életét, hogy nem tartotta be Ausztria szabályait, például nem regisztráltatta magát.
„Ezek a migránsok nem akarják, hogy Magyarországon regisztrálják őket, meg akarják mondani, hogy hová menjenek” – fogalmazott, hozzátéve, Magyarország ki sem tudná tölteni a tőle átvenni javasolt kvótát, mert az érkezők nem akarnak itt maradni, és amint tehetik, tovább indulnak Német- vagy Svédországba.
Pelczné Gáll Ildikó hangsúlyozta: a migráció ügyében az uniós vezetőknek állást kell foglalniuk, a tagállamoknak, beleértve Görögországot is, vállalniuk kell saját felelősségüket. Mint mondta, a témának komoly emberi jogi vonatkozásai vannak, de ha „nem védjük meg Európát, az Európai Unió értékeit, nem tartjuk be az európai uniós szabályokat, akkor teljesen rosszul kezeljük a kérdést”.
Alapjogokért Központ: Kontrollálni kell, ki lép be a határon
Hasonló állásponton van az Alapjogokért Központ. Az intézet stratégiai igazgatója szerint rossz megoldás a menekültbefogadási kvóta, mert azt üzeni a bevándorlóknak, hogy „jöjjenek csak nyugodtan, az Európai Unió majd megoldja” a helyzetet.
Kovács István az M1 aktuális csatorna csütörtök reggeli műsorában arról beszélt: a napokban elfogadott, szeptember 15-én hatályba lépő törvénymódosítási csomag célja a törvényes rend helyreállítása, hiszen „az állam alapvető érdeke, hogy tudja kontrollálni, kik lépnek be a határán” és követhesse az érkezők mozgását.
Hozzátette: ez az utóbbi időben sem Magyarországon, sem Ausztriában, sem Németországban nem valósult meg; egyben emlékeztetett, az Alapjogokért Központ már február elején publikálta, hogy van lehetőség a menedékkérelmi eljárások lefolytatására a határon, ami a jövőben a tranzitzónákban történik meg.